Monday 25th of March 2019

28 kwietnia (niedziela) – 29 kwietnia (poniedziałek)

Nasza podróż do serca Bałkanów przebiegać będzie przez Słowację, Wegry i Chorwację. Granicę chorwacko-bośniacką przebędziemy rano aby doliną Bośni dotrzeć do jej stolicy, położonej u jej źródeł, Sarajewa. Popołudnie spędzimy w Sarajewie na pierwsze zapoznanie się z fenomenem baščaršiji, Wielkiego Bazaru, jedynego takiego położonego w Europie poza granicami współczesnej Turcji

Ok. 20:00 wyjazd z Buska Zdroju

przejazd nocny przez Słowację,Węgry i Chorwację do Bośni i Hercegowiny

14.00 przyjazd do Sarajewa, zakwaterowanie w hotelu Emiran****

od 16.00 czas wolny na sarajewskim Wielkim Bazarze

30 kwietnia (wtorek)

Sarajewo można nazwać Stambułem w miniaturze. Poznając jego urbanistykę opartą o model mahali z łatwością odtworzymy ją później w miastach Bliskiego Wschodu. Wielki Bazar, baščaršija pełny meczetów, medres i bezistanów graniczy w tym mieście z austriackim rynkiem oraz jugosłowiańskim otoczeniem, gdzie do dzisiaj żywa jest historia tragedii wojny domowej z lat 90. XX w. w którą symbolicznie wplata się tradycja Zimowej Olimpiady z 1984 r.

6.00 poranny (dla chętnych) spacer do źródeł Bośni

8.00 śniadanie

9.00-13.00 spacer po historycznym centrum Sarajewa

13.00-15.00 czas wolny na Wielkim Bazarze

15.00-18.00 spacer śladami XIV Olimpiady Zimowej oraz oblężenia miasta

od 18.00 czas wolny

1 maja (środa)

Okolice Sarajewa to jeden z najbardziej intrygujących regionów na całych Bałkanach. Dzisiejszy dzień zaczniemy od poszukiwań pozostałości po XIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które rozegrane zostały w 1984 roku w samym mieście jak i w pobliskich górach. Nim jednak wyjedziemy z miasta zobaczymy tunel wojenny, wykopany w tajemnicy w czasie serbskiego oblężenia przez Armię BiH będący jedynym łącznikiem miasta ze światem zewnętrznym. Wyruszając na północ Bośni zatrzymamy się w Travniku, siedzibie bośniackich wezyrów, plastycznie opisanym przez Ivo Andrićia.

7.00 śniadanie

9.00 zwiedzanie tunelu ratunkowego zbudowanego w czasie oblężenia miasta

przejazd w pasmo Bjelašnicy

11.00 zwiedzanie zachowanych obiektów olimpijskich

16.00 zwiedzanie historycznego centrum Travnika

20.00 przyjazd do Jajec, zakwaterowanie w hotelu Turist 98***

20.30 obiadokolacja

2 maja (czwartek)

Jajce to miasto-mahala, amfiteatralnie położone nad imponującym wodospadem ukazuje klasyczny przykład bośniackiej urbanistyki. To także średniowieczna stolica Królestwa Bośni. Ostatnim miastem, które zobaczymy w Bośni będzie słynna Banja, współczesna stolica Republiki Serbskiej BiH

7.00 śniadanie

9.00 spacer po Starym Mieście w Jajcach

Przejazd doliną Vrbasu do Banja Luki

14.00 spacer po śródmieściu Banja Luki

przejazd przez chorwacką Sławonię na Węgry

20.00 zakwaterowanie w hotelu Kumilla*** w Szigetvár, obiadokolacja

3 maja (piątek)

Osatni dzień naszej wyprawy spędzimy na południu Węgier w regionie Baranya, który stanowi oczywistą dla odwiedzających bramę położoną pomiędzy Środkową Europą a Bałkanami. W odwiedzanych miastach nie zabraknie kontekstów historycznych związancyh z wielowiekową obecnością Osmanów w tej części Europy. Miasta takie jak Pécs do dnia dzisiejszego kryją w sobie skarby architektury tureckiej. Z kolei Szigetvár spełnia analogiczną funkcję w kulturze węgierskiej co Kamieniec Podolski w polskiej. Zamek oblegany wielokrotnie przez Turków jest tego świadkiem podobnie jak grobowiec sułtana Sulejmana Wspaniałego położony na przedpolu miasta.

8.00 śniadanie

9.00 spacer po Szigetvár

11.00 zwiedzanie zespołu tuirbe sułtana Sulejmana Wspaniałego

13.00 spacer po Starym Mieście w Pécs (UNESCO)