Rumunia 8: Między Bułgarią a Serbią
Program:
28 kwiecień (sobota)
21.00 wyjazd z Buska – Zdroju, przejazd przez Słowację i Węgry do Rumunii
29 kwiecień (niedziela)
Pierwszy dzień naszej wyprawy zaczniemy od pobytu u Szwabów w regionie Szatmar. Sprowadzeni to tego dawnego komitatu węgierskiego w XVIII w. przez Marię Teresę w celu reaktywacji upraw winnej latorośli do dnia dzisiejszego słyną z najbardziej uznanego w Europie, białego wina. W winnicy Nachbil w Beltiug po zjedzeniu regionalnego śniadania dokonamy degustacji prestiżowych win organicznych produkowanych w tym gospodarstwie. Kolejnym regioniem położonym na naszej traise będzie Patrium, w którym położone jest niewielkie miasteczko Şimleu Silvaniei w którym urodził się Stefan Batory. Zachował się z tego czasu zamek Batorych oraz fundowany przez ten ród kościół. Kolejny region w drodze do Transylwanii jaki zobaczymy to Salaj słynący ze śliwowicy i drewnianych cerkwi. Jedną z nich, znajdującą się we wsi Fildu de Jos zobaczymy aby późnym popołudniu dotrzeć do stolicy Siedmiogrodu, Klużu.
9.00 regionalne śniadanie oraz degustacja win w winnicy Nachbil w Beltiug
13.00 zwiedzanie zamku Batorych w Şimleu Silvaniei
16.00 zwiedzanie drewnianej cerkwi w Fildu de Jos
18.00 zakwaterowanie w hotelu Univers T*** w Klużu, kolacja
30 kwieceiń (poniedziałek)
Kluż – Napoca to największe miasto Transylwanii, jej niekwestionowana stolica za zarazem niezwykle bogate w zabytki jedno z siedmiu miast tworzących w średniowieczu Saksonię Siedmiogrodzką. Na Startym Mieście poszukamy wielu śladów wielowiekowych związków polsko-węgierskich zwiaązanych nie tylko z osobą Stefana Batorego. Po zwiedzeniu miasta ruszymy naa południe w Góry Apuṣeni aby zobaczyć jedną z najbardziej intrygujących miejscowości w skali całej Rumunii. Roṣia Montană to przez wieki największe i najważniejsze w Siedmiogrodzie osiegle górnicze. W jego kopalniach już od czasów rzymskich do dani dzisiejszego wydobywa się złoto. Miasteczko górnicze posiada zachowaną historyczną zabudowę i niezwykły klimat. Podążając na połudnnie dotrzemy do dolicy Mureszu, miasta Deva w której zachowała się, położona na wyniosłym wzgórzu graniczna twierdza Księstwa Siedmigrodu
8.00 śniadanie
9.00 zwiedzanie Starego Miasta w Klużu
15.00 zwiedzanie osiedla górniczego Roṣia Montană
19.00 zakwaterowanie w hotelu Deva** w Deva, kolacja
1 maja (wtorek)
Ziemia Haṭeg to jeden z najbardziej malowniczych a zarazem niezwykłych regionów Transylwanii. Położona u stóp monumentalnego pasma Karpat Południowych o nazwie Retezat, słynie z absolutnie unikatowych kamiennych cerkwi wzniesionych prawdopodobnie w XIII w. Są to pod względem architektonicznym tzw. spolia, „składaki” w tym przypadku zbudowane z artefaktów pochodzących z największego niegdyś miasta rzymskiej Dacji, Sarmizegetuzy Regii. Zanim jednak do nich dotrzemy będziemy mieć możliwość poznania najpiękniejszego gotyckiego zamku Rumunii, jednego z najciekawszych w całej Europie, Hunedoary, gniazda węgierskiego rodu Hunyadich. Pokonawszy przełęcz Żelazne Wrota Transylwanii dotrzemy na południe do dunajskich Żelaznych Wrót i miasta Drobeta.
8.00 śniadanie
10.00 zwiedzanie zamku w Hunedoara
13.00 zwiedzanie cerkwi w Sântămăria-Orlea
15.00 zwiedzanie cerkwi w Densuṣ
18.00 zakwaterowanie w hotelu Continental*** w Drobeta, kolacja
2 maja (środa)
Położony nad Dunajem bułgarski Widyń to niezwykle ciekawe miasto rzadko odwiedzane przez turystów ze względu na swoje skrajne, z bułgarskiego punktu widzenia, położenie. W dniu dzisiejszym po krótkim spacerze po Drobeta pojedziemy do Bułgarii, aby popołudnie spędzić w rumuńskiej już stolicy Oltenii, Krajowej.
7.00 śniadanie
10.00 przekroczenie granicy rumuńsko-bułgarskiej
11.00 zwiedzanie zabytków Widynia
14.00 przekroczenie granicy bułgarsko-rumuńskiej
16.00 spacer po zabytkowym centrum Krajowej
20.00 powrót do Drobeta, kolacja
3 maja (czwartek)
Opuszczamy Rumunię i wjeżdżamy do Serbii. Będziemy podróżować niezwykle malowniczym traktem prowadzącym w górę Dunaju. Przejedziemy w ten sposób cały wielki przełom Dunaju zwany Żelazne Wrota oraz poznamy stare twierdze położone nad rzeką, turecką zwaną Obrońca Islamu w Kladvo oraz węgiersko-serbską w Golubacu, miejsce śmierci Zawiszy Czarnego. W drodze do Belgradu zwiedzimy jedną z największych twierdz całych Bałkanów, Smederevo, stolicę Despotatu Serbskiego.
7.00 śniadanie
9.00 przekroczenie granicy rumuńsko-serbskiej
10.00 zwiedzanie tureckiej twierdzy Fetihislam w Kladovo
11.00 przejazd przez Żelazne Wrota Dunaju
13.00 zwiedzanie twierdzy w Golubacu
16.00 zwiedzanie twierdzy w Smederevie
19.00 zakwaterowanie w hotelu Elegance*** w Belgradzie, kolacja
4 maja (piątek)
Kalemegdan to jedna z największych europejskich twierdz położona w strategicznym miejscu ujścia Sawy do Dunaju. Jest to obszar średniowiecznego Belgradu zdobytego przez Turków i zammienionego w wielką twierdzę garnizonową. Po przejęciu miasta przez Habsburgów Kalemegdan został unowocześniony i rozbudowany. Obecnie jest to miejsce spacerów mieszkańców Belgradu. Po zwiedzeniu twierdzy poznamy także współczesne oblicze stolicy Serbii aby ruszyć na północ do regionu Wojwodiny. Będziemy podróżować u stóp Fruškiej Gory zwanej serbskim Atosem, z racji nagromadzenia monastyrów niezwykle ważnych dla religijności i kultury serbskiej. I my odwiedzimy jeden z nich, Krušedol avby dotrzeć do Śremskich Karłowic, miasteczka słynnego z zawartego w nim pokoju z Turcją w 1699 r.
8.00 śniadanie
9.00 zwiedzanie twierdzy Kalemegdan w Belgradzie
11.00 spacer po Śródmieściu Belgradu, czas wolny
17.00 zwiedzanie monastyru Krušedol
19.00 zakwaterowanie w hotelu Dunav*** w Śremskich Karłowicach, kolacja
5 maja (sobota)
Tak jak rozpoczęliśmy naszą podróż tak ją skończymy, degustując śremskie wina w znanej winnicy rodziny Živanovićiów. Same Śremskie Karłowice również są ciekawym miejscem, niegdyś siedzibą prawosławnego patriarchatu serbskiego. Przed opuszczeniem Serbii zajrzymy do Suboticy, najpiękniejszego secesyjnego miasta Środkowej Europy. W ten sposób wrócimy na historyczne ziemie węgierskie skąd ruszymy do Polski.
8.00 śniadanie
9.00 spacer po Śremskich Karłowicach
10.00 degustacja wina i miodu w winnicy Živanovićiów
15.00 spacer po Śródmieściu Suboticy
17.00 przekroczenie granicy serbsko-węgierskiej
przejazd przez Węgry i Słowację do Polski
6 maja (niedziela)
5.00 planowany przyjazd do Buska – Zdroju
Wycieczka wyłącznie dla członków PTTK O/ Busko-Zdrój
KOSZT: 1270 PLN
Cena obejmuje:
- przejazd autokarem klasy lux
- 6 noclegów w pokojach 2 os.:
Kluż – Uniwers T***
Deva – Deva**
Drobeta – Continental*** (2)
Belgrad – Elegance***
Karłowice – Dunav***
- wyżywienie: śniadania oraz kolacje
- opiekę kwalifikowanego pilota – przewodnika
- podatki turystyczne i klimatyczne
Cena nie obejmuje:
- bilety wstępu