Tuesday 07th of February 2023

Zimowe pejzaże 2: Budapeszt i Dunaj

Zapraszamy na kolejną odsłonę zimowych, weekendowych wypadów PTTK Busko do miast europejskich. Tym razem Budapeszt.

Program:

16 luty (piątek)

W pierwszym dniu naszej wycieczki poznamy jeden z najbardziej interesujących regionów północnych Węgier, Zakole Dunaju. Położony na północ od stolicy na pograniczu węgiersko-słowackim, odegrał ważną rolę w historii Węgier. Strategicznie położone w przełomowej dolinie Dunaju miasta takie jak Ostrzychom czy Wyszegrad już od średniowiecza były najważniejszymi ośrodkami węgierskiej państwowości. U bram Budapesztu znajduje się ponadto miasteczko Szentendre, które nazywane jest węgierskim Montmarte’em.

4.00                 wyjazd z Buska - Zdroju, przejazd przez Słowację na Węgry

13.00                spacer po Wzgórzu Katedralnym i Wodnym Mieście w Ostrzychomiu

17.00                spacer po Starym Mieście w Szentendre

19.00                kolacja w restauracji w Szentendre

21.00                przyjazd do Budapesztu, zakwaterowanie w hotelu Canada

17 luty (sobota)

Budapeszt to niezwykle intrygująca, europejska stolica, której obecny wygląd został ukształtowany na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to zgodnie z aspiracjami jego mieszkańców miasto to miało śmiało konkurować, a wręcz wyprzedzać w modernizacji i urbanistycznym rozmachu takie uznane metropolie jak Wiedeń czy Berlin. Od wieków dzielił się na prawobrzeżną Budę, która do dziś zachowała wiele średniowiecznego klimatu i lewobrzeżny Peszt, miasto o luźniejszej zabudowie, które właśnie na początku XX w. stało się prawdziwym środkowoeuropejskim salonem. Obie części miasta spaja słynny Most Łańcuchowy. Wizytę z stolicy Węgier zakończymy wieczornym rejsem po Dunaju.

8.00                 śniadanie

10.00–13.00      spacer po Wzgórzu Zamkowym w Budzie (Zamek Królewski, Bastion Rybacki, Kościół Macieja, Stare Miasto Budziańskie, tzw. Dzielnica zamkowa, ogrody zamkowe)

13.00–15.00      czas wolny na głównym deptaku Pesztu, ulicy Vaći

15.00–17.00      spacer po śródmieściu Pesztu (Elizabetvaros, kościół Śródmiejski, plac Deaka, Bazylika św. Stefana, plac Wolności, Parlament)
18.00                 rejs statkiem po Dunaju w widokami na wpisane na Listę UNESCO budapesztańskimi nabrzeżami i wyspami

20.00                kolacja w restauracji Szeged

21.00                przejazd na Górę Gelerta (nocna panorama miasta)

18 luty (niedziela)

Wizyta w Budapeszcie nie byłaby pełna bez poznania jego kurortowego oblicza. Jest to jedyna stolica europejska którą można by śmiało nazwać Zdrojem. Miasto posiada niezwykle liczne gorące źródła wykorzystywane już za czasów rzymskich. Szczególnie panowanie Osmanów przyniosło budowę licznych hammanów, łaźni parowych. Na przełomie XIX i XX w. powstały monumentalne łaźnie miejskie służące do dziś zarówno turystom jak i rodowitym budapesztańczykom.

8.00                 śniadanie

9.30                 przejazd reprezentacyjną aleją Andrassyiego do placu Bohaterów

10.00                spacer po Lasku Miejskim

11.00 – 14.00    czas wolny (dla chętnych możliwość skorzystania z łaźni termalnych)